باید در خصوص ارتقای بهره‌وری آب یک مدیریت همه‌جانبه پیش بگیریم

دسته بندی
تاریخ خبر
چهارشنبه 20 دی 1396
باید در خصوص ارتقای بهره‌وری آب یک مدیریت همه‌جانبه پیش بگیریم
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: باید در خصوص ارتقای بهره‌وری آب یک مدیریت موزون و همه‌جانبه پیش بگیریم.
به گزارش فانوس، مجتبی مزروعی در خصوص اقدامات انجام شده برای کاهش مصرف آب از طریق الگو کشت اظهار کرد: در این راستا باید از تمام ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها به ویژه توسعه تکنولوژی و روش‌های نوین نظیر شبکه‌های آبیاری، کشت گلخانه‌ای و مباحث مکانیزاسیون بهره ببریم.
وی ادامه داد: از مهم‌ترین مطالب در این حوزه نوع کشت بوده که باید بدانیم در این راستا باید چه نوع کشتی داشته باشیم که با حداقل آب تولید مناسبی را انجام دهیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: در سنوات قبل برنامه‌ای را برای کل استان تحت عنوان «الگو کشت» برای تمامی شهرستان‌ها تدوین کردیم و به مدیران شهرستان‌ها ابلاغ کرده و برای فرمانداری‌ها نیز رونوشت آن را ارسال کردیم.
مزروعی خاطرنشان کرد: براساس این برنامه کاهش بعضی از کشت‌ها، اضافه کردن کشت‌های دیگر و افزایش سطوح جدیدی از کشت محصولاتی مانند گل‌محمدی، گیاهان دارویی، عناب، سنجد، زعفران و گیاهان دارویی پیش‌بینی شده که در حال حاضر مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها براساس اعتبارات، امکانات و تسهیلات در این جهت هدف‌گذاری و حرکت می‌کنند.
وی با بیان اینکه در شهرستان مه‌ولات به صورت پایلوت نیز طرح تفصیلی الگو کشت تدوین شده است، تصریح کرد: این طرح شامل مطالعه کامل و همه جانبه برای هر مزرعه، شرایط آب و خاک، اقلیم، منابع آبی و بهترین کشت‌هایی است که وضعیت خوبی دارد و ضروری است این مطالعات در کل استان تعمیم پیدا کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌ها بر اساس اعتبارات، امکانات و تسهیلات در این جهت هدف‌گذاری و حرکت می‌کنند.


نظــــرات
نام
ایمیل
  (نمایش داده نخواهد شد)
متن نظر