طرح انتقال آب از دریاچه وان به ارومیه هزینه بر است

دسته بندی
تاریخ خبر
چهارشنبه 15 فروردین 1397
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس، انتقال آب از دریاچه خزر به ارومیه را هزینه بر دانست و گفت: شرایط دریاچه سال به سال نامناسب‌تر می‌شود.
به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، سید هادی بهادری نماینده مردم ارومیه و نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در خصوص پیشنهاد معاون اول رییس جمهور مبنی بر تامین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه از دریای خزر و خارج از کشور، گفت: انتقال آب از طریق دریاچه وان ترکیه و از دریای خزر طرح‌های مطالعاتی هستند که مراحل تکمیلی خود را درحال حاضر می‌گذارند، منتها از نظر قابلیت اجرایی باید چنین طرح‌هایی را مورد بررسی قرار داد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه باید چگونگی پرداخت هزینه‌های این طرح‌ها را مورد بررسی قرار داد، افزود: طرح انتقال آب از دریای وان به دریاچه ارومیه هزینه به مراتب کمتری دارد، زیرا ارتفاع دریاچه وان از دریاچه ارومیه بالاتر است؛ البته این موضوع بستگی به آن دارد که توافقات بین المللی میان ایران و ترکیه دراین خصوص انجام شود، بنابراین این طرح قابلیت اجرایی شدن دارد.
وی با بیان اینکه انتقال آب از دریای خزر نیز قابلیت اجرایی شدن داشته، اما هزینه بالاتری دارد، تصریح کرد: به طورحتم دراین زمینه باید آب دریاچه خزر تا ارتفاع به نسبت زیادی پمپاژ شود، دریاچه ارومیه در طراز به نسبت بالاتری در مقایسه با دریای خزر قرار دارد؛ البته هردو طرح پیشنهاد شده قابلیت عملیاتی شدن داشته تنها هزینه آن باید تامین شود.
بهادری با اشاره به دامنه وسیع بحران و احتمال تبدیل شدن دریاچه ارومیه به شوره زار، گفت: اگر این دریاچه تبدیل به شوره زار شده و نمک‌های آن فرسایش پیدا کند، قطعا بخش‌هایی از کشور تخریب می‌شود؛ بنابراین دولت با توجه به این موارد وارد این طرح‌های مطالعاتی شده هرچند که متاسفانه بد موقع به این مشکل توجه شد.
نایب رییس کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه از احتمال به وجود آمدن بحران در دریاچه ارومیه جلوگیری کرد، افزود: دولت تاکنون اقدامات اولیه را برای حل مشکل دریاچه آغاز کرده، اما شرایط متاسفانه سال به سال نامناسب ترمی شود، دولت باید جدی‌تر نسبت به مشکل دریاچه ارومیه اقدامات لازم را انجام دهد.
نظــــرات
نام
ایمیل
  (نمایش داده نخواهد شد)
متن نظر