محدودیت آب نباید کشاورزان را در زمینه تولید محصول ناامید کند

دسته بندی
تاریخ خبر
سه شنبه 29 آبان 1397
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان قمی از نظر تولید محصولات و فعالیت زبانزد و الگو هستند، گفت: اینکه با محدودیت آب روبرو هستیم ولی اقدامی برای توسعه کشاورزی انجام ندهیم اشتباه است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، عباس کشاورز در همایش طرح الگوی کشت محصولات زراعی و باغی استان که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به تغییر اقلیم، کشورهای جهان به سوی تغییر توسعه کشاورزی رفتند و نمی‌توان به آب سطحی و زیرزمینی اضافه کرد و باید برداشت خود را با توجه به پایه طبیعت تغییر دهیم.
وی با اشاره به کمبود آب و مشکلات کشاورزی افزود: هیچ گاه نباید نگران و منفی به کشاورزی نگاه کرد، خداوند به انسان این توانایی را داده است که برای هرموضوعی راه حلی پیدا کند و بتواند از پس مشکلات بر بیایدو به موفقیت برسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اینکه با محدودیت آب روبرو هستیم ولی اقدامی برای توسعه کشاورزی انجام ندهیم اشتباه است، انسان برای همه مشکلات برنامه ای دارد و هنگامی که به تاریخ کشاورزی ایران نگاه می‌شود با توجه به کاستی ومشکلات به موفقیت دست پیدا کردیم.
کشاورز با بیان اینکه هر زمان که از روش‌های علمی و فنی استفاده می‌کنیم مشکلات حل می‌شود، ادامه داد: با توجه به کاهش 400 هزار سطح زیر کشت مشکل گندم حل شد و مشکل شکر هم در حال رفع شدن است و نباید با نمی‌شود و نمی‌توانیم یکدیگر را ناامید کنیم بلکه با همت و توانایی به خود تکیه کرده تا به موفقیت برسیم.
وی با بیان اینکه کشاورزان قم از نظر تولید محصولات و فعالیت زبانزد و الگو هستند، گفت: در زمینه کشاورزی در استان‌های فارس و اصفهان و خوزستان تجربه خوبی نداریم و اگر رویکرد مناسبی اتخاذ نشود در زمینه کشاورزی با مشکل روبرو می‌شویم، دنیا برای حل مشکلات کشاورزی راه حل دارد و ما هم راه حل داریم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ابتدا باید مشتری محصول شناسایی شود و سپس اقدام به کشت محصول کنیم، ادامه داد: الگوی کشت یعنی با منابع موجود و روش پایدار باید محصولی بکاریم هم با منابع و تقاضا مطابقت داشته باشد.
کشاورز تصریح کرد: ابتدا باید کشاورز این موضوع را مورد توجه قرار دهد که محصولش در کجا توزیع می‌شود و سپس اقدام به کاشت محصول کند، باید ریسک بازار در معامله مورد توجه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: تولید نیازمند تدارکات قبلی است و ابتدا بذر را تهیه کرده و اقدام به کاشت محصول کنیم، دستور العمل فنی و بذر و هرچه که یک محصول کشاورزی نیاز دارد مورد توجه باشد و سپس اقدام به فعالیت کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: اصول ما براین اساس است که کشاورزان از منابع حداکثر استفاده را داشته باشند و مهم‌ترین منبع برای کشاورزی آب است که باید بهترین استفاده را داشته باشیم.
کشاورز تصریح کرد: کشاورزان باید توجه داشته باشند در کاشت محصولات به یک سری اقدامات توجه کنند تا محصول دچار مشکل نشود، اقدامات تحقق که دارای دستورالعمل است مورد توجه باشد برای بالابردن بهره وری باید اقدامات اساسی مورد توجه باشد.
وی گفت: حجم و میزان و سیستم پشتیبان و اینکه چه کسی حمایت کند مورد توجه باشد، آبیاری مدرن بسیار مهم است و باید گیاهان را زمان کمتری روی زمین داشته باشیم تا آب کمتری بخواهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بسیاری از مناطق کشور شرایطی شبیه یکدیگر دارند و استان هم از نظر آب و هوا شرایطی نظیر استان‌های سمنان و یزد و کرمان دارد و باید از تجربیات این استان‌ها بهره گرفت.


نظــــرات
نام
ایمیل
  (نمایش داده نخواهد شد)
متن نظر